מגמות חמות ומסקרנות בעיצוב המטבח שמביאה איתה שנת 2020

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
חלק גדול מהזמן שבו אנחנו נמצאים בבית, אנחנו מעבירים בעצם – במטבח ! שם אנחנו יושבים לקשקש עם חבר או שכן שקפץ לביקור קצר, למטבח אנחנו ניגשים כדי להכין לעצמנו כוס קפה ולעשות הפסקה מעבודה או לימודים ממושכים על המחשב, במטבח אנחנו יושבים לאכול ביחד עם בני המשפחה והוא בעצם המוקד של כל ההתרחשויות שקורות בבית.
עיצוב המטבח

כולנו זוכרים איך בילדותנו, המטבח היה פשוט חדר רגיל עם דלת, מעוצב בצורה פשוטה ופונקציונלית כך שיהיה כמה שיותר נוח להכין בו אוכל וגם לאחסן בו את כל כלי המטבח.
מטבח הילדות הצנוע הזה, כמו שנשמר בזיכרון שלנו, עבר בלי ששמנו לב מהפך אמיתי בשני העשורים האחרונים והוא נמצא כעת בנקודה המרכזית והבולטת ביותר בבית, בחלל פתוח ומרווח המשתלב עם חלל הסלון, מעוצב ומאובזר בתשומת לב רבה.

אז מה קרה למטבח הפשוט של פעם?

אם הבית שלנו הוא חלקת אלוהים הקטנה שלנו, המטבח הוא הלב הפועם שסביבו חי הבית.
עם ההתפתחות שחלה בתפיסתו של המטבח, התפתחו בהתאמה גם דרישות וציפיות המשתמשים במטבח, והובילו ליצירת מגוון עצום של כיוונים עיצוביים ופונקציונליים בתחום עיצוב המטבח.
כיום, כאשר אנחנו מודעים ומבינים את משמעותו של המטבח, נשמח ונשאף תמיד לחדש ולשדרג אותו ולהתאים את האנרגיה שלו אלינו.
שנת 2020 פותחת עשור חדש ומביאה איתה כיוונים מפתיעים אשר יחדשו וירעננו כליל את המטבח שלנו ויתאימו אותו באופן מושלם אלינו.
חשוב שנכיר את המגמות החדשות האלו, כשאנו ניגשים למשימת עיצובו של מטבח חדש לגמרי, וגם כאשר מדובר במטבח הביתי הקיים שלנו, שמעורר בנו חשק לשידרוג עיצובי שיהפוך אותו לנכון יותר עבורנו.

 

 

מטבח מקצועי

אחת ההשפעות הבולטות של התרבות הפופולרית על עיצוב המטבח הביתי מגיעה מכיוון תוכניות הבישול הרבות והשונות בכל ערוץ ומדיום אפשרי, אשר עוררו מחדש את העניין בחלל המטבח.
בעידן המדיה החברתית בה מועלים ללא הפסק צילומי תבשילים מרשימים, עסוקים כיום כל בני המשפחה במטבח. הבישול הבסיסי פינה את מקומו והפך כיום ליצירת חוויה קולינרית טעימה לחך ומושכת את העין, והאירוח הביתי והגשת התוצרים הקולינריים לאורחים הפכו גם הם לחלק חשוב מן הסיפור.

בהשפעת תוכניות הבישול, שודרג המטבח הביתי הפשוט והפך למטבח מקצועי יותר, אשר שואב השראה מן המטבחים התעשייתיים שבמסעדות ובבתי המלון.

לצד שימוש בחומרים מתכתיים, אלומיניום וגימורים מטאליים מבריקים בעיצוב המטבח עצמו, קיימת עלייה בביקוש לתנורים גדולים, משטחי עבודה עצומים, פתרונות אחסון לכלי בישול מקצועיים ועוד.
מגוון הטכנולוגיות המתקדמות הקיימות בתנורים חשוב יותר מתמיד, ופונקציות השימוש שלהן מאפשרות לבשלנים הביתיים ליצור תוצרים אשר לא היו מביישים כל מסעדת יוקרה.
אנשים אשר תמיד חלמו להיות שפים או קונדיטורים, מעצבים את המטבח הביתי הפרטי שלהם כדי שייתן להם את ההרגשה הזו. כך אנו יכולים למצוא מיקסרים מתקדמים בעלי אינספור פונקציות, מעבדי מזון חזקים ועמידים, בלנדרים ומסחטות מתוחכמים – אשר נקראו כולם למשימת הפיכת חוויית הבישול הביתי לחוויית שף מקצועי.

 

התאמה אישית


השפעה תרבותית נוספת שניכרת מאוד אף היא בעיצוב המטבח, היא מתן דגש חזק על ההתאמה האישית של המטבח לצרכים ולטעמים המדויקים של המשתמשים בו.
תרבות ה-custom made העכשווית, המאפשרת לצרכנים להדפיס את תמונתם האישית או את שמם על מוצרי צריכה, ובאופן כללי להטביע את חותמם האישי על החפצים שלהם, באה לידי ביטוי במלוא הכוח גם במטבח.
אם עד לפני עשור התבטאה המגמה הזו בדרישה למטבחים המעוצבים באופן אישי לפי טעמו של הלקוח, היום קיימת בנוסף אליה גם הקפדה על התאמה פונקציונלית מדויקת של המטבח לצרכי המשתמשים בו. קיים רצון לעצב מטבח נוח אשר יתאים בדיוק לצרכי בני הבית, מבחינת כל המשתנים, כגון גובה הארונות, מספר המגירות, כמות שטחי האחסון וההתאמה המדויקת שלהם לחלל הבית כולו הן מבחינת עיצוב והן מבחינת הרגלי החיים.
הדרישה הזו מתקיימת כמובן גם לגבי מכשירי החשמל הנבחרים למטבח. תנורים בעלי טכנולוגיה סגירה רכה ושקטה של הדלת, מדיחי כלים וקולטי אדים בעלי פעולה שקטה במיוחד – יאפשרו תפעול יומיומי נוח במיוחד של המטבח, אשר לא ייצור רעש נוסף ויפריע בבית בו נוהגים הדיירים לבלות שעות רבות גם בסלון הסמוך, לדוגמא.

ההתאמה האישית מתבטאת גם בטכנולוגיות המתקדמות של מכשירי המטבח, המתאימות את פעולת המכשירים להרגלי החיים של המשתמשים בהם, כמו לדוגמא תנורים בעלי אפשרות להזנת מתכונים אישיים, מכונות קפה בעלות מגוון רחב מאוד של משתנים הניתנים להגדרה או מטחנות קפה בעלות סולם שלם של דרגות טחינה של פולי הקפה – היוצרות קפה המתאים באופן מושלם להעדפותיו האישיות של המשתמש.

 

 

שבירת שיגרה

 

קצב החיים הדינמי והמציאות המשתנה ללא הרף הרגילו אותנו בעידן המודרני לחפש אלמנטים שוברי שיגרה ומרעננים גם במטבח הביתי שלנו. גם כאשר המטבח ניצב ללא שימוש, נקי ומסודר, קיימת שאיפה לעורר בו עניין עיצובי באמצעות אלמנטים שוברי שיגרה, כמו קיר בצבע שונה ומלא חיים, או מכשירי מטבח צבעוניים אשר שוברים את הקו העיצובי האחיד של המטבח ונותנים לו זריקת צבע ונגיעה עיצובית אישית.
אפילו מכשיר מטבח קטן הניצב על משטח העבודה, כמו קומקום חשמלי או מסחטת הדרים, בצבע בולט ונועז, יכולים לייצר עניין והפתעה בעיצוב המטבח כולו.

 

 

 

מטבח כפרי

החובבים המושבעים של סגנון המטבח הכפרי יוכלו למצוא את מבוקשם ולהתהדר במטבח בעל סגנון כפרי, אשר יהיה גם עדכני ומודרני.
מראה כפרי קלאסי מהודק יכלול עיטורים, ויטרינות זכוכית ועמודים מעוצבים. תנורים בעלי צבעים כפריים ופירזולי ברזל ומתכת יעשו פלאים במטבח כזה.
אם נרצה מראה כפרי קצת פחות מהודק, נוכל להתבסס באופן כללי בלבד על המוטיבים הכפריים ולשדר אווירה חמימה ומשפחתית בעזרת מגוון אלמנטים עיצוביים, כמו ארונות מטבח בגימור מחוספס, שילוב גוונים חמימים ונעימים, רצפת פרקט מעץ ומכשירי חשמל בעיצוב כפרי, הקיימים כיום במגוון רחב במיוחד של צבעים, חומרי גלם ומידות, וכוללים, למרות המראה הכפרי המסורתי, טכנולוגיות מתקדמות ביותר.

 

מטבח בעיצוב פרובנס


מטבח בעיצוב פרובנס קרוב מעט לסגנון המטבח הכפרי הקלאסי, אך הוא בעל נגיעות המזכירות את סגנון העיצוב האירופאי הקלאסי.
מטבח בסגנון פרובנס מאופיין על ידי גוונים בהירים, פרזול בסגנון אירופאי, מכשירי חשמל בעלי עיצוב תואם, מבחינת גימור מתכתי להשלמת המראה האירופאי הקלאסי.
מטבח בסגנון כזה יהיה בעל מסגרות דקות לארונות המטבח. הגימורים במטבחים כאלו יכול להיות ממגוון רחב יותר של חומרי גלם, כמו עץ מחוספס, עץ חלק, מתכת ונירוסטה.
ככל שנבחר יותר במשטחים דקים ובגוונים בהירים, כך נקנה למטבח הכפרי שלנו נגיעה מודרנית יותר.

 

מטבחים דרמתיים כהים


גם הדרמתיים שבינינו יוכלו למצוא את מבוקשם ולעצב לעצמם מטבח עדכני ומודרני, בעל עיצוב בלתי סטנדרטי. מטבח בסגנון דרמתי יכלול גוונים כהים כמו שחור, אפור כהה וטורקיז, עם נגיעות קלות של גווני בז’ וזהב אשר ישברו מעט את הדרמתיות. משטחי המטבח, ובכללם השיש, הריצוף והחיפויים, יהיו אף הם כהים ונועזים.
הפופולריות הגדלה של מטבחים בעיצוב דרמתי כהה, הביאה גם לפריחה מחודשת של המטבחים השחורים. הצבע השחור משדר תחכום, עוצמה ופיתוי. משטחי עבודה וחיפויים כהים בעלי מראה עוצמתי הם גם פרקטיים מאוד כאשר מדובר במטבח עובד ופעיל, בשונה מן המשטחים והריצוף הבהירים עליהם בולט לעין כל פירור או גרגיר.
להשלמת מטבח דרמתי או שחור ניתן לבחור מוצרי חשמל שחורים מבריקים, בעלי קווים ישרים ועוצמתיים אשר ישלימו את האפקט המבוקש, וכמובן לבחור בעיצוב סלון המשתלב ומתכתב עם הדרמתיות של המטבח.

 

מטבחים צבעוניים


לצד ובמקביל לדרמתיות הכהה, קיימת גם מגמה עולמית בולטת של בחירה במטבחים מלאי צבע ושמחה, שמוסיפים חיים לאווירת הבית כולו. המטבחים הנועזים ביותר השייכים למגמה הזו יכללו ארונות מטבח ומשטחים בעלי מספר צבעים, והסולידיים יותר יכניסו אלמנט של צבע למטבח בעל עיצוב נקי ואלגנטי יותר.
מוצרי החשמל הגדולים שבמטבח, המקרר, התנור וקולט האדים, קיימים כיום במגוון רחב של צבעים, מעבר ללבן ולנירוסטה הקלאסיים, וניתן לשלב תנור או מקרר אחד בעל צבעוניות מפתיעה בתוך מטבח סולידי, ליצירת האפקט המבוקש של זריקת צבע ושמחה.
הצבעים הבולטים במטבחים העכשוויים הם ירוק, כחול, סגול, ואדום יין, ובאים לידי ביטוי הן בעיצוב המטבח עצמו והן בעיצוב מוצרי החשמל שבו.

 

צבעי פסטל

בהמשך למגמה הצבעונית במטבחים המודרניים, זוכים גם צבעי הפסטל לעדנה מחודשת בתוך חלל המטבח. ניתן לרענן ולשדרג מטבח גדול או קטן באמצעות צביעת הקירות, ואפילו קיר יחיד, או החלפת אלמנט בודד במטבח, כמו השיש או הריצוף והכנסת צבעוניות מפתיעה בגווני פסטל.
גווני פסטל על קירות המטבח יעלימו כתמים, רטיבות ולכלוך וצפויים להשתלט בשנים הקרובות על המטבח הביתי שלנו באופן משמעותי.
הפופולריות הרבה של מכשירי המטבח בעיצובי רטרו, בהשראת שנות החמישים אשר התאפיינו בגווני פסטל עדינים ובוהקים, אחראית גם היא לביקוש המחודש לכל משפחת גווני הפסטל בחלל המטבח.

 

 

 

במסגרת המגמה של חזרה לצבעי הפסטל הרכים של סגנון הרטרו, נמצאת גם תת מגמה המתמקדת בשילוב של גוונים הנתפסים כנשיים בעיצוב הפנים והאבזור של הבית כולו ובכללו עיצוב חלל המטבח.
בשנת 2019 החולפת שלט בעיצוב הבית הצבע הוורוד על כל גווניו, ובעשור החדש נראה את הוורוד בגוונים עדינים יותר של סומק, ברונזה, ורוד מוזהב (רוז גולד) ועוד, הן באביזרי הנוי והן במוצרי החשמל אשר במטבח, והם יתרמו רבות לאווירה חמה וביתית.

 

 

אז אם אנו ניגשים לעיצובו של מטבח חדש, או אפילו רק לריענון קליל של המטבח הקיים, עלינו לשאול את עצמנו קודם כל איזה סגנון יתאים ביותר לאופיינו ולסגנון החיים שלנו.
האם אנחנו אנשים דרמתיים וסוערים? האם נחוש יותר בנוח בתוך עיצוב קלאסי מעודן?

מכאן נמשיך לבחינת המגוון הרחב של האפשרויות הקיימות כיום, החל בעיצוב המטבח עצמו, דרך בחירת מוצרי החשמל למטבח, המהווים אלמנטים עיצוביים בפני עצמם, וכלה בבחירת האבזור וחפצי הנוי הנלווים, אשר ישלימו את המראה והסגנון אשר יתאימו לנו ביותר ויגרמו לנו הנאה רבה ביותר מן המטבח שלנו.

השאר תגובה

אודות

החברה הוקמה בשנת 1989 על ידי יעקב בקשי ז”ל, שהביא עמו שנים רבות של עשייה וניסיון עשיר כמנכ”ל בחברות מובילות בישראל ובחו”ל.
קרא עוד >>>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו

רישום לניוזלטר

צעד קטן לעיצוב גדול

close slider
0
גלילה לראש העמוד

צור קשר

שיווק ומכירות

077-2311837